Zamyslel si sa niekedy nad tým, ako funguje ľudský mozog? Máš nim vyplnenú lebku, ale to zrejme nie je jeho jediná funkcia. Mozog je súčasťou nervového systému ľudského organizmu. Patrí medzi najdôležitejšie časti tvojho tela. Je to riadiaca veža, ktorá má pod kontrolou celú tvoju ľudskú schránku. Má schopnosť odosielať a prijímať obrovské množstvo informácií. Pretože mozog je veľmi zložitý orgán lekári ešte stále skúmajú ako presne funguje a čo všetko dokáže. Preto sme sa rozhodli ti priniesť pár zaujímavostí o tomto čarovnom orgáne, ktorému vďačíš za veľa.  

  1. Zmienky o prvej úspešnej operácie mozgu siahajú až do čias doby kamennej. Aj tu vidíš, aký je mozog zložitý keďže od prvej operácie už prešlo dosť času. 
  2. Asi 75% mozgu tvorí voda. Preto je dôležitý pitný režim. Nakoľko už len malá dehydratácia môže mať negatívny dopad na fungovanie tvojho mozgu. 
  3. Ľudský mozog rastie až do veku 18 rokov. Ak ti rodičia v 25 povedia, že ty rozum asi niekedy nedostaneš, tak asi majú pravdu ? 
  4. Bolesť hlavy je spôsobená chemickou reakciou v mozgu spojenou s nervami a svalmi na krku. Čiže hlava ťa neboli len tak bez príčiny, ale dejú sa tam chemické pokusy. 
  5. Mozog človeka obsahuje približne 100 miliárd neurónov.  
  6. Sny sa považujú za kombináciu fantázie a neurologických faktorov. Pomocou snov sa ti mozog snaží dať najavo, že on ťahá aj nočné služby a neustále pracuje.  
  7. Mozog ako taký nepociťuje bolesť. On len spracováva informácie o bolesti a dáva tvojmu telu signály, že niečo nie je v poriadku.  
  8. Ľudský mozog sa vekom zmenšuje. Tento jav nastáva niekedy v období stredného veku. Už sa vôbec nečudujeme, že vtedy niektorých pánov chytí druhá puberta. Veď oni zato nemôžu, to ich mozog prichádza o kapacitu.  
  9. Počas procesu mumifikácie Egypťania vyberali mozog zvyčajne cez nos. To bola veľmi záslužná práca. Mňamka! 
  10. Alkohol ovplyvňuje tvoj mozog (zmeny si už určite na sebe spozoroval aj sám). Ide o najmä o rozmazané, skreslené videnie, nezrozumiteľné rozprávania, problémy so stabilitou, chôdzou a mnohé ďalšie. Tieto symptóme pominú, keď sa tvoje telo zbaví aj poslednej vodky čo ti zostala po predošlej párty. Ale ak budeš aplikovať terapiu vodkou pravidelne dlhodobo a vo veľkých dávkach môže to tvoj mozog ovplyvniť na trvalo. S pravidelným užívaním alkoholu je spojené najmä problém s pamäťou a niektoré znížené kognitívne schopnosti.  

Mozog čarovný to orgán. Vďačíš mu za múdre rozhodnutia, ale aj za tie ktoré by si teraz najradšej zmenil. Mozog funguje na plné obrátky, až kým sa nezamiluješ ? Aj napriek tomu si zaslúži starostlivosť a vedome mu neubližuj. Cibrí si pamäť, jedz potraviny, ktoré majú pozitívny dopad na jeho činnosť. Venuj sa mu a uvidíš, že v starobe zožneš ovocie ktoré teraz zaseješ.  

Zdroj: healthline.com

PantaRhei.sk tipy pod stromcek