Jesenné prázdniny sa blížia a ty by si ich rád trávil poznávaním rôznych krajín. Ale máš obmedzený budget asi ako väčšina študentov. My ti prinesieme pár rád, ako dokážeš cestovať a nezruinuje to tvoj rozpočet.  

Tipy na lacné letenky tu nenájdeš, to ti ponúka niekoľko ďalších portálov. A pri nich by si mal s hľadaním výletu začať. Tak prelustruj celý internet a nájdi si lacnú letenku do svojej vybranej destinácie. V tomto článku sa dozvieš ako si výlet naplánovať, tak aby si nejakú korunku ušetril. Vieme, že každý výlet sa môže navýšiť nepredvídateľnými výdavkami. Môžeš si vyčleniť určitú sumu na dopravu, jedlo, suveníry, ale ceny v konkrétnej destinácií ťa môžu prekvapiť 2 spôsobmi. A to buď milo alebo nemilo ? 

A teraz sa poďme pozrieť na pár rád, ktoré môže pri cestovaní s obmedzeným rozpočtom využiť. 

  1. Šetri 

Prvým krokom pri plánovaní výletu je stanovenie si šetracieho režimu. Nemyslíme tým šetrenie len doma pred absolvovaním výletu, ale aj počas samotnej cesty. Stanov si presný rozpočet koľko peňazí chceš načo minúť. Urob si rozpis súm určených na jedlo, dopravu, suveníry a nevyhnutné je mať aj tzv. Krízový rozpočet na nepredvídané výdavky. Ide o železnú rezervu, na ktorú môžeš siahnuť iba v prípade ak ide buď o nebezpečnú situácie alebo naopak o absolvovanie neopakovateľného zážitku. Veď si na výlete a treba si aj dopriať. Ale všetko s rozumom a rozvahou.  

2. Urob si research 

Pred výletom si stanov, čo od neho očakávaš. Či ideš za kultúrou, zábavou, oddychom pri mori alebo chceš spoznať históriu. Potom preskúmaj jednotlivé destinácie a uváž si či je to v súlade s tvojim rozpočtom. Môžeš zažiť atmosféru centra cestovného ruchu alebo sa sústreď skôr na niečo menej známe a autentické. Napriklad ak chceš spoznávať európsku kultúru, krásnu architektúru a hrady na zváženie je Portugalsko alebo Estónsko namiesto Anglicka a Francúzska. Estónsko je malebná krajina, ktorá ukyva mnoho tajomstiev a nie je turistický preplnená preto aj ceny sú prijateľnejšie.  

3. Naplánuj si itinerár 

Do predu si urob aspoň základný plán vecí, ktoré by si rád v danej destinácií stihol. Ak budeš mať základný plán vieš si dopredu zistiť, či vybrané atrakcie nemajú zvýhodnené vstupy a podobne. Ak sa chystáš do národných parkov je na zváženie kúpenie lístku na viac dní, ako si kúpiť jednorazový vstup. V mnohých prípadoch sú permanentky cenovo výhodnejšie aj keď ich nevyužijete na celé platné obdobie. A stále ich viete posunúť ďalším návštevníkom za zvýhodnenú cenu a tebe sa vráti aspoň časť nákladov. Plánovanie ti vždy dokáže ušetriť dosť peňazí, ktoré následne vieš využiť na ďalšiu cestu. A navyše naplánovaný itinerár ti dovolí robiť strategické rozhodnutia. 

4. Uplatni si študentské zľavy

Niektorí dopravcovia súcitia so študentmi, preto majú pre nich zvýhodnené cestovné s použitím ID karty. Školské časy ti ponúkajú neopakovateľnú možnosť na cestovanie. Máš časovú flexibilitu, vieš vycestovat častejšie ako pracujúci človek. A hlavne ak si vysokoškolák tak môžeš cestovať mimo hlavnú sezónu a tak využiť ešte viac zliav. Aj keď koordinácia jednotlivých zvýhodnených cien si vyžaduje tvoj čas, ale stojí to naozaj zato. 

5. Cestuj s partiou 

Je jasné, že cestovanie s partiou je nezabudnuteľný zážitok. Zažijete kopec srandy, viac sa zblížite a ako bonus sharujete náklady. Dokážete si rozdeliť sumu za ubytovanie. Väčšinou vychádza apartmán pre viac ľudí lacnejšie, ako keď i zoberieš hotelovú izbu pre dvoch ľudí. Rozdelíte si náklady aj na jedlo, napríklad ak sa stravujete mimo reštaurácií. Mnohé múzea alebo atrakcie poskytujú aj skupinové zľavy. Ušetríš peniaze a ešte stráviš bláznivý čas so svojimi kamarátmi. Tomu sa povie win-win situácia.  

Nabudúce ti prinesieme ďalšie tipy a triky, aby si mohol spoznať celý svet.  

Zdroj: collegemagazine.com

PantaRhei.sk tipy pod stromcek