Ľuďom neprístupné dažďové pralesy Novej Guiney skrývajú v opare všadeprítomnej hmly jedného z najvzácnejších vtáčich druhov na svete. Je ním samotný Dracula medzi papagájmi, vedcami označovaný ako papagáj orlí. O svoje prežitie musí bojovať, pretože sa so stúpajúcou intenzitou stáva korisťou po zárobku lačných pytliakov.

Vták s nezvyčajným vzhľadom

Je to práve unikátny výzor, ktorý spravil z papagája orlieho terč ore pytliakov. Robustným telom, menej výrazným sfarebním a hlavou zúženou do špicatého, ako nôž zahnutého zobáka, sa nápadne podobá na jedincov z čeľade dravcov. Na prvý pohľad má s papagájmi spoločný len pás jasno oranžového peria na krídlach a bruchu. Až genetická štúdia potvrdila príbuznosť tohto druhu s vtákmi z rodu papagájov. Podnetom k tomuto výskumu bol tiež poznatok, že papagáj orlí sa živí prevažne ovocím, čo by za predpokladu, že sa jedná o zástupcu rodu orlovitých, bolo fascinujúce zistenie. Výsledky výskumu preukázali, že sa nejedná o biologicky jedinečný druh orlovitého vtáka, ale o papagája s jedinečným výzorom. Vedci sa stále nevedia zhodnúť na tom, aký má jeho prazvláštny zovňajšok pôvod a čo je jeho úlohou. Možno sa papagáj pomocou dômyslených mimikri skrýva pred hrozbou z oblohy.

Pytliactvo je trestné Hoci je pytliactvo vo väčšine zemí našej planéty sankcionované, zisk z predaja či už živých, alebo mŕtvych úlovkov, je pre pytliakov natoľko silnou motiváciou, že neváhajú prekročiť zákon. Kým sa nezmení mentalita spoločnosti a kým budú majetní jedinci ponúkať za dopadnutie vzácnych druhov vysoké čiastky, šanca, že pytliactvo vymizne, je takmer nulová. Papagáje orlie boli nelegálnym odchytom dohnané k pokraju vyhynutia, je len na nás, ako sa zachováme. Za uplynulé roky náš svet navždy opustili niektoré jedinečné živočíšne druhy, ktoré sa vyvíjali milióny rokov. Bola by škoda, keby ich nasledoval aj papagáj orlí.

Ak ti nie je tento svet ľahostajný daj follow na instagrame @za_lepsi_svet a urob niečo pre našu planétu.

Zdroj: redakcia

PantaRhei.sk tipy pod stromcek