Ľudská stopa, ktorú zanechávame na všetkom, čoho sa dotkneme, je smrtiaca. Najhoršie na tom je, že väčšina populácie nemá ani len potuchy o tom, v akom kritickom stave mnohé živočíšne druhy kvôli zásahu človeka sú. Na pokraji vyhynutia sú aj také giganty, akými sú kosatky dravé, ktoré rozsievali v oceánoch strach po milióny rokov. Inak na tom nie sú ani rôzne druhy obojživelníkov, vtáctva, zvierat lovených pre kožušinu a hmyzu.

Strašné zistenie

Ara sivomodrá, obľúbená pre svoje žiarivo modré perie, sa stala námetom animovaného rodinného filmu Rio, ktorý sa dočkal aj pokračovania. Ani publicita však ohrozenému vtákovi nevyslúžila život. V prírode posledných pár rokov prežívalo len zopár najstatočnejších vtákov, pričom zúfalo čelili odlesňovaniu bujných amazonských pralesov a pytliakom, ktorí ich lovili buď do zajatia, alebo pre výnimočne sfarbené perie. V súčasnosti žije na celom svete iba zhruba 100 kusov. Všetky v zajatí. Indiáni z Južnej Ameriky už viac tohto majestátneho vtáka v lese lietať neuvidia a je len otázkou času, kedy kusy chované v zajatí dôjdu svojmu koncu. Svet tak prišiel o ďalší zvierací druh pričinením človeka.

Mocná šelma v putách človeka

Vzácny poddruh pumy žijúci na východe Ameriky je od roku 2018 klasifikovaný ako vyhynutý. Môžu za to pytliaci, ktorí vzácne mačkovité šelmy lovia pre radosť alebo kvôli kožušine, ktorá je ešte stále žiadaným artiklom. Ľahké to pumy nemali ani s farmármi, ktorí ich lovili zo strachu, že prídu o svoj dobytok a hydinu, alebo sa báli o svoje deti. Dôvodom, prečo sa však puma stiahla tak blízko k ľudským obydliam, je, že stav jej koristi klesá a ubúda aj jej prirodzeného habitatu, keďže lesy každý deň padajú pod sekerami ľudí.

Posledné svojho druhu

Dve samičky nosorožca tuponosého sú na pokraji vymretia. Sú poslednými zástupcami svojho druhu. Jediný samec, ktorý mohol vyhynutiu druhu zabrániť, bol už starý a svojmu veku podľahol. Stala sa z neho celosvetová senzácia, pretože mu vláda pridelila osobnú ochranku. Sudan, tak sa nosorožec volal, vyrastal v českej ZOO a do divočiny na pláňach Kene sa dostal až v pokročilom veku. Umiestnili ho tam ochranári zvierat, dúfajúc, že prirodzené podmienky nakopnú samcovo libido. Napriek tomu sa však Sudanovi do párenia príliš nechcelo a napokon zomrel vo veku 90 rokov, bez potomkov. Jedinou príležitosťou, ako predĺžiť existenciu tohto jedinečného druhu, je umelé oplodnenie.

PantaRhei.sk tipy pod stromcek