Vyhliadkové veže sú trendom a na Slovensku ich je už takmer 100. Slováci nadšene cestujú desiatky kilometrov, len aby sa mohli vyšplhať na vysokú rozhliadkovú vežu a dosýta si vychutnať výhľad do širokého okolia. Stojí to za vyskúšanie. Poväčšine sú vyhliadkové veže voľne prístupné. Treba však dbať na obozretnosť, lebo výstup môže byť pre staršie osoby alebo deti mierne problematický. To závisí hlavne od počasia. V zime doporučujeme výstup len na vlastné riziko. Na klzkých mlynárskych schodoch sa noha raz dva pošmykne.

Modranská Veľká Homoľa

Postavili ju dobrovoľníci z Modranského turistického spolku. Za vzor si vzali miesto, kde kedysi homoľa stála v roku 1892, no dávno zanikla. Rozhľadňa je vysoká 20 metrov. Vrch Veľká Homoľa sa týči až do výšky 709 metrov nad morom, vďaka čomu je možné zahliadnuť až rakúske Alpy. Okrem nich vyhliadková veža ponúka výbornú príležitosť prehĺbiť vaše poznatky o okolitej krajine. Uvidíte Považský Inovec, mýtmi opradené pohorie Tribeč i pás Malých Karpát. Výstup na vrch je možných z viacerých smerov, pričom k vyhliadkovej veži vedú označené turistické chodníky. Na výlet môžete vyraziť z Pezinku, Modry aj Zochovej chaty.

Rozhľadňa Tokaj

V roku 2015 vyrástla v pokojnej vinárskej oblasti Tokaja 12 metrov vysoká rozhliadková veža. Panoráma, na ktorú sa z vrchola veže naskytuje pohľad, je popísaná na tabuľkách. Zaujímavá je táto veža predovšetkým svojím dizajnom, keďže pripomína sud. Je to milá pripomienka toho, že sa rozhľadňa nachádza v srdci Tokaja, krajine viníc a vína.

Jelenec

Vrch Jelenec sa týči až do nadmorskej výšky 925 metrov. Vyhliadková veža, ktorá z neho vyrastá, pôvodne slúžila inému účelu. Bola to veža vojenského vysielača. Celý vrchol Jelenca je miestom ruín zaniknutej vojenskej základne. Výstup na rozhľadňu na Jelenci nie je pre slabé povahy. Treba na to silné ruky aj nohy a hlavne odvahu, pretože šliapať do výšky 30 metrov po rebríku nie je pre každého. Odmenou je však nezabudnuteľný výhľad do širokého okolia, čo zahŕňa krásy Slovenska i Moravy.

Zdroj: soda.sk

PantaRhei.sk tipy pod stromcek