O tom, že Zaklínač od Netflixu búra svetové rekordy a za pomerne krátky čas od svojho prvého dovysielania na streamovacej platforme si získal srdcia miliónov fanúšikov, niet pochýb. Dokonca herná adaptácia pôvodnej knižnej predlohy s názvom Zaklínač 3 pocítila najväčší nárast v počte aktívnych hráčov od svojho spustenia, a to všetko len vďaka vynikajúcemu seriálu, ktorý búra predsudky, ktoré panujú voči slovanskej mytológii. Teraz sa spoločne pozrieme na to, či a ako sa niektoré z hlavných postáv seriálu Zaklínač odlišujú od svojej knižnej predlohy.

Geralt z Rivie

Tým, ktorým je menej proti srsti, je známy ako Biely Vlk, pre nepriateľov častejšie Řezník z Blavikenu (používame češtinu pre zachovanie autenticity). Geralt z Rivie je zaklínač, mutant, ktorého životným poslaním je zabíjať príšery. Za peniaze. Kvôli svojmu hrozivému výzoru, dvom mečom, hompáľajúcim sa mu na chrbte a desivým jazvám, je pre mnohých bežných ľudí sám netvorom. Seriálový Geralt je o niečo krajší ako v knihách, taktiež mu chýbajú početné jazvy, ako aj typická jazva na tvári, ktorá straší malé deti už od nepamäti. Inak sa seriálový Geralt s tým knižným takmer zhoduje. Producentom seriálu sa podarilo vybrať spomedzi uchádzačov ideálného zaklínača. Má charizmu, vypracované telo, uhrančivý pohľad a ani na krok sa nepohne od svojej kobyly.

Marigold

V prípade Marigolda, Geraltovho verného, hoci trochu ľahtikárskeho a daromného priateľa, sa knižná verzia od tej seriálovej odlišuje prevažne v spôsobe, akým medzi sebou obaja priatelia komunikujú. Zatiaľ čo v knihách sa Marigold prvý raz predstavuje ako Geraltov starý známy, v seriáli sa v epizóde so zúrivým čertom stretávajú po prvý raz a je nutné podotknúť, že toto stretnutie sa ani zďaleka nedá označiť za priateľské. Vzťah medzi Geraltom a bardom Marigoldom sa v rovnakom duchu nesie celým seriálovým stvárnením, čím Zaklínač od Netflixu stratil u skalných fanúšikov knižnej verzie značnú časť symaptií. Čo sa týka výzoru, v tom sa knižný Marigold od toho seriálového taktiež odlišuje. V seriáli má krátke vlasy, žiadne fúzy ani lišiacku bradku, ako tomu bolo v knižnej predlohe.

Yennefer z Vengerbergu

Geraltova odveká láska Yennefer sa v seriáli Zaklínač prvý krát predstaví ako úfúľaná vidiecka dievčina s nepekným hrbom na chrbte a pokrivenou tvárou. Nezainteresovaný divák môže byť istú chvíľu na pochybách, či sa jedná o TÚ Yennefer, s ktorou v roli zaklínača v hre Zaklínač nejeden raz zdieľal lôžko. Až postupom času tvorcovi seriálu odhaľujú spôsob, akým sa zo škaredej a nikým nechcenej dievčin stáva jedna z najmocnejších čarodejníc severských kráľovstiev. Taktiež herečka Anya Chalotra, ktorá v seriálovej verzii stvárnila mocnú čarodejnicu, je na túto úlohu podľa viacerých kritikov príliš mladá a pôsobí dojmom neskúsenej, vyplašenej dievčiny. Z knižnej Yennefer vždy sálal chlad, k prejavom lásky bola chladná a hluchá. Bola cieľavedomá, elegantná, skúsená, prefíkaná a sebavedomá. Všetky tieto aspekty seriálovej Yennefer zatiaľ chýbajú, no necháme čas, nech ukáže, čo sa v mladej čarodejncii skrýva.

Zdroj: filmová časť redakcie