Ako sa učiť rýchlejšie? No tak na túto otázku hľadá odpoveď snáď každý študent. Veď kto by už nechcel vedieť všetko hneď a mal množstvo voľného času pre seba? I keď sa to zdá takmer nemožné, existuje niekoľko tipov, ako sa učiť skutočne rýchlejšie. V nasledujúcom článku sa na ne spoločne pozrieme.

Vytvor si pre učenie dokonalé podmienky

Určite sa ti nebude dobre učiť v prostredí, ktoré by ťa rozptylovalo a kde by si nemohol vôbec koncentrovať. Preto sa uč len tam, kde máš pokoj a kde sa cítiš dobre. Zbav sa všetkých zbytočných vecí, ktoré by ťa rušili. Ak máš hlučných susedov, skús napríklad slúchadlá. Veľmi dobrou alternatívou je aj učenie sa v prírode, pokiaľ to počasie dovoľuje.

Zapoj do učenia všetky zmysly

Naspamäť sa učiť dlhé poučky nemá rád nikto. Naučiť sa 4 vety od slova do slova trvá niekedy aj hodinu a uznaj sám, že to nie je veľmi efektívne učenie. Pokiaľ však zapojíš do učenia všetky zmysly a to teda –  zrak, čuch, chuť, sluch, hmat, v mozgu sa ti s daným učivom vytvoria rôzne asociáce a naučíš sa to oveľa rýchlejšie a navyše si to učivo budeš dlhšie pamätať.

Uč sa pravidelne a systematicky

Študenti zvyknú robiť pri učení jednu veľkú chybu a tou je tá, že odfláknu samotný proces učenia a potom sa to často snažia naučiť veľmi rýchlo v priebehu niekoľkých dní, či dokonca hodín. Takto to však veľmi nefunguje. Preto je najlepšie sa učiť systematicky a pravidelne. Znie to možno nepríjemne, no vyskúšaj to a uvidíš, že to funguje. Každý deň sa nauč určitú časť a do skúšky budeš vedieť všetko. Pravidelne si to opakuj a malými krokmi sa ti podarí dojsť až do cieľa.

Vyznač si dôležité informácie

Ak si chceš informácie pamätať rýchlejšie, dobrou pomôckou je vyznačovanie si kľúčových informácií. Na to je najlepšie použiť zvýrazňovač a tiež sa odporúča meniť farby. Je vedecky dokázané, že zvýraznené texty si zapamätáš jednoduchšie a rýchlejšie, tak prečo to nevyužiť?

Zdroj: collegemagazine.com