Všetko má svoje pozitíva a negatíva. Mať počas školy zdroj príjmov je fakt pecka. No na druhej strane sa aj o niektoré príjemné aspekty študentského života ochudobňuješ. Ako teda skĺbiť školu a brigádu a zároveň si užívať?

POZRIEME SA NA VÝHODY:

Stály príjem

Ako študent sa neustále sťažuješ na svoju nezávideniahodnú finančnú situáciu a si v koncoch. Brigáda je ľahkým riešením tejto zapeklitej situácie.

Odteraz sa staneš čiastočne nezávislým. Robilo ti problém neustále si pýtať peniaze od rodičov? Už nemusíš. Teraz si s peniazmi môžeš robiť, čo len chceš.

A ešte niečo: Okrem stáleho príjmu, ti brigáda prinesie mnoho zručností, ktorými sa budeš môcť pochváliť ako dospelák uchádzajúci sa o prácu. Tvoje CV zažiari.

Super ponuky, kde by si mohol načerpať nové pracovné skúsenosti do svojho CV nájdeš na jedinečnom portáli PRAXUJ.SK Vyberieš si určite svoju vysnívanú stáž, brigádu a môžeš sa s chuťou pustiť do kolobehu pracovného života. Prajeme ti veľa šťastia!

Naučíš sa hospodáriť s financiami

Mať v ruke peniaze a kúpiť si tie najnovšie tenisky, nový mobil alebo pozvať kamošov do baru, znie skutočne lákavo. Postupom času si však uvedomíš, že život je nevyspytateľný a je potrebné si nejaké to euro odložiť na horšie časy.

Sú to predsa tvoje ťažko zarobené peniaze a nechceš ich vyhodiť len tak do vetra. Brigáda ťa naučí byť finančne gramotným.

Skvelé zručnosti v oblasti time managementu

Meškať do práce (a to dosť často) nie je dobrou vizitkou zamestnanca. Je to prejav nezodpovednosti a ľahostajnosti.

Ak sa chceš vyhnúť podobným situáciám, hľadaj si brigádu s flexibilným časovým harmonogramom. Skĺbiť školu a brigádu nie je jednoduché. Konzultuj svoj návrh s nadriadeným a určite nájdete kompromis.

Obrovské skúsenosti

Bez ohľadu na to, na akú brigádu si sa dal, ide o poriadne cennú skúsenosť. Tvoj prvý job ťa naučí riešiť nečakané situácie, konflikty, vychádzať s kolegami… Naučíš sa byť zodpovedným. A to sa cení, však?

Buduješ si siete

Ľudia, ktorých spoznáš popri brigáde, môžu mať obrovský vplyv na tvoj budúci profesionálny rozvoj. Nikdy nevieš, kto bude tvojou šťastnou vstupenkou do sveta úspešných. Buď zdvorilý a snaž sa udržiavať dobré vzťahy so svojimi kolegami a manažérmi. Nikdy nevieš, kto z nich má priateľa na správnych miestach a môže ti vybaviť pohovor na job snov.

A AKÉ SÚ NEVÝHODY?

Budeš trochu viac unavený

Budeš musieť čeliť nechcenej realite – nedostatku spánku. Putovať zo školy a do práce (a byť v tomto kolobehu neustále) dá poriadne zabrať. Posteľ sa preto stane tvojou najlepšou kamoškou.

Nedostatok času

Smutnou pravdou o brigádovaní počas školy je tá, že občas, chtiac-nechtiac, odmietneš pozvánky od priateľov, ktorí chystajú legendárnu party. Na kamošov nebudeš mať tak veľa času, ako pred nástupom do novej „práce“.

Myšlienky na opustenie vysokej školy

Len to nie! Ale aj toto môže to byť jedným z negatívnych dôsledkov zarábania peňazí popri škole. Študenti nevidia zmysel v tom, že chodia na vysokú školu, ak existuje možnosť získať dobrý plat bez diplomu. Preto sa občas stáva, že predčasne ukončia štúdium. My však veríme, že teba takéto myšlienky neprepadnú. Zlom väz!

Zdroj: students.org

PantaRhei.sk tipy pod stromcek