Na svete hádam neexistuje človek, ktorý by nemiloval Vianoce. A milovať ich možno hneď z viacerých príčin. Deti sa tešia predovšetkým na darčeky, starších láka dobré jedlo, čas strávený s rodinou či pokojná vianočná atmosféra a činnosti s ňou spojené. Medzi takéto činnosti patrí pečenie medovníkov, zdobenie stromčeka a v neposlednom rade počúvanie hudby. O vianočnej hudbe bude reč v tomto článku.

Čo keby boli Vianoce každý deň?

Spýtal sa Miro Žbirka skupiny Lojzo. Skupina Lojzo sa to isté spýtala Mira Žbirku. A tak sa rozhodli, že odpoveď zhrnú v piesni. Netušili ešte, že vytvoria hit, ktorý bude vládnuť vianočnému času na Slovensku a v Čechách po desiatky rokov. Skladba Každý deň budú vraj Vianoce sa z rádií vo všetkých domácnostiach ozýva už od roku 1991. O iskru rozhodne neprišla a nezdá sa, že by v dohľadnej budúcnosti mala o svoj titul vianočnej hymny prísť.

Vánoce, Vánoce

Čo sa vám vybaví, keď počujete slovo Settleři? Väčšine z vás nič. Niektorí možno budú uvažovať cestou, či nejde o slangový výraz pre amerických prisťahovalcov, pravda je nám však omnoho bližšia. Stačí nám prejsť jedny hranice a sme so Settleřmi na jednej pôde. Táto česká kapela má na konte hit zvaný Vánoce, Vánoce přicházejí. Už sa vám rozvidnieva? Táto pieseň má už 56 rokov, do  hudobného dôchodku sa však ani zďaleka nechystá.

Posledné Vianoce?

Hudobný počin s názvom Last Christmas od skupiny Wham! dotvára vianočnú atmosféru v domácnostiach po celom svete už 36 rokov. Zamatový hlas, melanchólia, spomienky na mladosť a duch Vianoc, to všetko pieseň obsahuje a v citlivých vlnách posúva poslucháčovi. Zaujímavý je tiež videoklip. Zobrazuje skupinku mladých priateľov na výlete v Alpách. Smejú sa, šantia, pijú a jedia. Zdá sa, že si svoj výlet mimoriadne užívajú. A tak by to na Vianoce malo byť.

Pieseň o Santovi

Hoci na Slovensku americký Santa Claus tradíciu nemá, posledné roky, kedy sa americká kultúra dostáva skrz médiá k nám a ovplyvňuje predstavu Vianoc u najmenších, Santa Clausovi fandia. Je to vcelku sympatický pán silnejšej postavy s pestovanou bielou bradou a okrúhlymi okuliarmi, oblečený v typickom červenom odeve. Len málo ľudí tuší, že za svoju červenú farbu vďačí značke Coca Cola, ktorá si symbol Santa Clausa prisvojila ako súčasť marketingu už pred mnohými rokmi. Pieseň Santa Claus is coming to town je známa každému, a nie je dôvod sa čudovať. Zrodila sa v roku 1934 a odvtedy sa jej ujalo mnoho interpretov. Hádam najznámejšou verziou je tá od Andrea Bocelliho a detského zboru.

Bohyňa Carey

Americká speváčka Mariah Carey sa naozaj teší prívlastku Božská a vďačí za to predovšetkým svojmu vianočnému hitu z roku 1994, ktorý každý z nás dôverne pozná. Veselá a energická skladba All I want for Christmas is You si za všetky tie roky na YouTube nahonobila viac zhliadnutí ako dovtedy neprekonaná pieseň Last Christmas. Je to viac ako pol miliardy zhliadnutí. Pritom bola skladba zhotovená za neuveriteľnú štvrť hodinu.

Zdroj: youtube.com

PantaRhei.sk tipy pod stromcek