Dráma juhokórejskej produkcie prilákala do kín zvedavých divákov po celom svete. Vysoká návštevnosť, prepracovaný príbeh, vizuál a režisérske schopnosti získali Parazitovi a ľuďom, čo sa podieľali na jeho tvorbe, niekoľko oscarov. Film s originálnym názvom Gisaengchung však pobúril amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zostal sklamaný po tom, čo sa na prvej priečke oscarov neumiestnil americký film.

Čierna komédia

Film Parazit bol na festivale v Cannes označený za najzábavnejší film zo všetkých. Vďačí za to svojmu čiernemu, satirickému humoru. Film nenásilne kombinuje prvky thrilleru, drámy a komédie, čím vzniká dielo s jedinečným posolstvom. Príbeh kladie divákovi niekoľko otázok, nie sú to však otázky príliš komplikované, aby divák nestratil o ich vyriešenie záujem, a dávajú mu pocit chytrosti.

Dej

Hlavnou dejovou zápletkou je mladá juhokórejská rodina z nižšej strednej triedy, ktorá sa pomocou podvodu a intríg votrie do priazne inej, o poznanie majetnejšej rodiny. Filmom sa prelínajú prvky drámy, sprevádzané kvalitnou klasickou hudbou, ktorá vás zaručene vtiahne do deje. Príležitostný vtip je skôr nenápadný, no o to zábavnejší. Núti človeka premýšľať. Keď sa napokon dostaví pointa, neodoláte úsmevu typu: čo to tí Kórejci zase vymysleli. Rovnako ako úvodný trailer, film stavia na kvalitných filmárskych záberoch, hudbe a spletitému príbehu. Za ten vďačíme scenáristovi a režisérovi v jednej osobe, Džun-ho Ponovi. Kórejský film má stopáž 132 minút, čo je vo vodých súčasnej kinematografie prekvapivo málo. Známe pravidlo, že človek udrží pozornosť zhruba 45 minút, však hrá filmu do kariet. Kratší, no šťavnatý dej vás vytrhne z každodennej letargie. Málokto vie, že film Parazit bol sfilmovaný na základne skutočných udalostí z prostredia istej francúzskej rodiny.

Zdroj: csfd.cz

PantaRhei.sk tipy pod stromcek