Na svete je málo študentov, ktorí by sa mohli pochváliť tým, že pred voľbou dovolenkovej destinácie nezvažujú cenu. Omnoho častejšie sa stretávame s opačným scenárom. Cena dopravy, ubytovania, ale aj stravy je kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim to, kam študent pôjde. V tomto článku sa dozviete, prečo je výhodné navštíviť práve kráľovské mesto Krakov v susednom Poľsku.

Krakov, čo by kameňom dohodil

Kráľovské mesto Poľska je od Bratislavy vzdialené iba pár hodín jazdy autom. Ak auto nemáte, môžete sa spoľahnúť na autobus. Keď vyrazíte ráno, obed si už vychutnáte v Poľsku. Cesta do Poľska je jednoduchá a zvládne ju aj vodič začiatočník, nehovoriac o krátkosti trvania, čím ušetríte peniaze za palivo. Ak sa neponáhľate, cestu zvládnete aj mimo hlavnej trasy, bez diaľničnej známky. Nejde o žiadnu veľkú okľuku, cesta vám potrvá dlhšie zhruba hodinku.

Strava v meste

Krakov síce nie je hlavným mestom Poľska, aj tak však v centre, ktoré každodenne navštívia stovky výletníkov, narazíte na poriadne mastné podniky. A nemyslíme tým, že by Poliaci pri prípave jedál zanedbávali hygienu. Kvalitná reštaurácia v centre býva pomerne drahá, závisí však na tom, o aký druh jedla sa jedná a v akej lokalite sa nachádzate. Dá sa nájsť podniky s pekným prostredím, relatívne v centre a za nízku cenu, je to však skôr rarita. Za lacnejším jedlom sa budete musieť vybrať zo stredu centra. Lacných reštaurácií je v Krakove plno, stačí sa len porozhliadnuť. Zväčša je kuchyňa v takýchto podnikoch na rovbakej úrovni ako v tých drahších, takže sa nemusíte báť, že si nepochutnáte. K tradičným poľským jedlám patrí baršč (cviklová polievka), žurek a pirôžky plnené buď bryndzou alebo syrom.

Pamiatky

Centrum Krakova je podstatne väčšie než to bratislavské a kto hľadá, ten v ňom nájde desiatky spôsobov, ako stráviť čas. Po prechádzke romantickými uličkami si môžete odpočinúť a občerstviť sa praclíkom z pekárne, ktorých je v Krakove ako maku, v jednom zo starodávnych mestských parkov. Jeden taký sa nachádza priamo v blízkosti hradu, pár stoviek metrov od rieky Visly. Hradný komplex sa skladá z viacerých historických budov, pričom ako študentov s príslušným preukazom vás vstup vyjde lacno. Určite sa oplatí navštíviť hlavnú katedrálu, hradné priestory a múzeum historických zbraní a odevov.

Zdroj:wikipedia.com

PantaRhei.sk tipy pod stromcek