Na úplnom severe Antarktídy ostrov Galindes ponúka návštevníkom nevídaný pohľad. Je to krv!, skrsne v hlave každému, kto sa na atypický fenomén s názvom krvavý či melónový sneh pozrie. Vedci však na to majú iný názor, nie je však o nič pozitívnejší.

Vernadsky

Fotografie červeného snehu vyfotografované ukrajinskými vedcami zo stanice Vernadsky na ostrove Galindes obleteli celý svet a vyvolali vlnu otázok. Ako? Prečo? Vedci už poznajú odpoveď. Síce nejde o žiaden krvavý masaker, krutá pravda ukrytá za červeným snehom je pre našu planétu bolestivá ako nôž v chrbte.

Rastlina versus ľadový kontinent

Predstava, že celý ľadový kontinet chradne a postupne sa nám stráca z očí pričinením mikroskopických rias, môže pôsobiť ako z nepodareného sci-fi. Bohužiaľ, je to fakt. Mikroskopické riasy druhu Chlamydomonas nivalis, klíčiace v chladných podmienkach po krátkych teplých obdobiach, dokážu vďaka červenému sfarbeniu absorbovať maximum slnečnej energie pre budúci rast. Riasa tým získava z na živiny skúpeho prostredia potrebnú energiu. Ľad týmto procesom trpí. Teplo, ktoré riasa využíva pre svoj rast, zohrieva a roztápa ľadovú masu.

Klimatické zmeny Tvrdenie, že riasy zničia celú Antarktídu, je značne nadhodnotené. Ich prínos pre globálne otepľovanie planéty je síce zanedbateľný, má však svoje dôsledky. Ľadovcová masa postupne stráca na veľkosti. Na schladenie vášní na záver podotýkame, že červené riasy nie sú novodobým fenoménom a v pravidelných intervaloch sa objavujú na mnohých ľadovcových plochách na svete. Ich masívny rast v snežných pláňach Antarktídy skôr upozorňuje na alarmujúce teploty, ktoré prekračujú historické rekordy.

Ak ťa zaujíma ekológia, životné prostredie, tak bež dať follow na @za_lepsi_svet. Tento profil nájdeš na Instagrame.

PantaRhei.sk tipy pod stromcek