Vybrať si správnu školu a odbor, s ktorým budeš maximálne spokojný, je skutočnou výhrou. V momente, ako si uvedomíš, že vysokoškolské štúdium je pre teba ako stvorené, mal by si pouvažovať nad týmito otázkami, ktoré ti otvoria oči.

Na ktorú univerzitu by som mal ísť?

„Viem, aký odbor chcem študovať. Ale kde by som to mal študovať?“ Áno, aj toto je dilema viacerých študentov.

Lokalita

Odísť z domova je pre teba veľkou príležitosťou. Presťahovať sa z domu a zažiť život a štúdium na novom mieste. Na druhej strane, štúdium na univerzite bližšie k tvojmu domovu a pravidelné dochádzanie, môže mať väčší „finančný zmysel“. Dobrým začiatkom by mohlo byť zistenie, čo získaš a stratíš v oblasti financovania študentov a následne zvážiš, aké vysoké by mohli byť tvoje životné náklady.

Povesť univerzity

Priatelia, rodina, učitelia, poradcovia – všetci ti môžu navrhovať, ktorá škola je pre teba tá naj a ktorá nie.

Odporúčame ti urobiť si dôkladný prieskum o univerzite, na ktorú sa chystáš a zvážiť všetky plusy a mínusy. Ak poznáš niekoho, kto na danej škole študoval, máš to o niečo ľahšie. V prípade, že takéto šťastie nemáš, hor sa do zberania údajov.

Čo si myslia o výške ostatní študenti? Vyhľadaj univerzitu na internete a pozri si skóre spokojnosti študentov, ako aj ich komentáre, aby si zistil, aké sú tam podmienky.

Preštuduj si vstupné požiadavky, vyhliadky absolventov, hodnotenie študentov a mnohé iné fakty, ktoré ti v tejto dileme dozaista pomôžu.

Aký odbor by som mal študovať na vysokej škole?

„Neviem, čo študovať na univerzite.” Ak sa ti v hlave neustále vynára táto veta, je to prvý krok k tomu, aby si to napravil. Nechceš predsa strácať čas a peniaze na štúdium odboru, ktorú ťa unavuje.

Chceš zistiť, čo študovať? Polož si tieto otázky: Je to predmet, ktorý si už študoval? Aké sú tvoje obľúbené predmety?

Zváž nasledujúce možnosti: Bude ťa napĺňať to, ak sa budeš problematike, ktorú skúma tvoj odbor, venovať ďalších, minimálne, 5 rokov? Nezabúdaj ani na budúcnosť. Uplatníš sa s daným odborom?

A nakoniec, potrebuješ k vykonávaniu svojho povolania titul? Možno si pracoval v kancelárii realitného agenta a teraz uvažuješ o odbore správy nehnuteľností, aby si sa stal profesionálnym inšpektorom. Alebo možno chceš byť novinárom. Ako sa na odbor, o ktorom uvažuješ, pozerá odvetvie, s ktorým je spojené? Je nutné mať titul zo žurnalistiky, ak chceš byť novinárom? Uvažuj o viacerých alternatívach. Máš nejaké pracovné skúsenosti, aby si zistil, ktorým smerom sa budeš uberať?

Zdroj: university.which.com

PantaRhei.sk tipy pod stromcek