Blíži sa záverečný ročník bakalárskeho štúdia a tak by bolo dobré konečne si vybrať nejakú tému bakalárskej práce a pustiť sa do jej písania. Jeden z veľkých problémov však nastáva už na začiatku a to je výber bakalárky. Ak ani ty nevieš, o čom máš písať svoju záverečnú prácu? Skús si položiť týchto pár otázok, ktoré ti pomôžu pri rozhodovaní sa.

Zadaná alebo vlastná téma?

Každá fakulta či katedra vypisuje zoznam tém, z ktorých si môžeš nejakú vybrať. Ak ťa nejaká zaujala, zájdi sa školiteľom, ktorý ju má na starosti a informuj sa o nej. Je tu aj možnosť zvoliť si vlastnú tému. Musí byť však dostatočne vhodná po odbornej stránke a navyše si musíš nájsť školiteľa, ktorý ju bude ochotný s tebou riešiť a konzultovať.

Chcem spoluprácu s firmou?

Je tu taktiež možnosť praktickej bakalárskej práce a to spolupráca s firmou. Buď sa môžeš ísť do nejakej firmy opýtať, alebo sledovať, či nevypísali nejaký zoznam tém na bakalárske práce. Ak je tu možnosť písať bakalársku prácu priamo pre firmu, určite to využi.

Dokážem o tom napísať dostatočne rozsiahlu prácu?

Ak ťa už zaujala nejaká téma, tak sa opýtaj samého seba, či si schopný o danej téme napísať dostatočne rozsiahlu prácu. Pamätaj na to, že bakalárka nie je novinový článok a tak sa budeš musieť na danú tému pozrieť zblízka.

Nájdem dostatok zdrojov?

Tento bod súvisí s tým predošlým. Otázka je nielen to, či budeš vedieť o danej téme napísať rozsiahlu prácu, ale aj to, či nájdeš dostatok potrebných a kvalitných zdrojov. To si zisti ešte pred zvolením témy. Inak ťa čaká nudné behanie po knižniciach a zháňanie rôznych materiálov len preto, aby si napísal aspoň pár odstavcov.

Bude ma práca baviť? Najdôležitejšie je to, aby ťa písanie práce bavilo. Inak ti to pôjde veľmi pomaly a budeš pritom len zbytočne trpieť. Preto si vyber takú tému, ktorá ti je aspoň trochu blízka a budeš mať chuť o nej niečo zistiť a napísať.