Dnes už nie je nič neobvyklé, ak sú rozhovory cez telefón a Skype prvou možnosťou výberového konania, a to v prípade vysokého počtu uchádzačov o prácu. Tu je návod, ako vyčnievať z davu!

Neprepadaj panike

Najhoršie, čo môžeš urobiť pred pohovorom, je nechať svoju myseľ utápať v predstavách, ktoré sa rovnajú katastrofe.

Zostaňv pokoji, zhlboka sa nadýchni a skús zaujať svoje myšlienky inými vecami, ako pohovor. SKVELÝ tip: Ak máš čas, vydaj sa na prechádzku do parku alebo sa pokús naklusať  do telocvične. Endorfíny upokojia nervy a zvýšia SEBAISTOTU!

Buď v pohode

Veľkým bonusom pri telefonických rozhovoroch je to, že na rozdiel od rozhovoru prostredníctvom Skype alebo osobného pohovoru, nemáš povinnosť sa oháknuť čo najlepšie, aby si urobil dobrý prvý dojem.

Ber to s nadhľadom a nezabúdaj, že aj z pohodlia tvojej postele môžeš za pár minút získať džob snov.

Urob si menšiu predprípravu

Hoci ide o komfortnejší typ pohovoru než ten klasický, aj v tomto prípade je nevyhnutná istá príprava.

Nielenže by si si mal pripraviť niekoľko odpovedí na typické otázky týkajúce sa pracovného pohovoru, ale mal by si si tiež urobiť základný prieskum o spoločnosti. Uisti sa, že máš dobrú predstavu o tom, s ktorou spoločnosťou máš tú česť a čo ponúka.

Získaš tak skvelý „externý“ pohľad na spoločnosť a budeš sa môcť vyhnúť zbytočným otázkam. Prípadne, ak niečomu, čo má firma uvedené na svojom webe nebudeš rozumieť alebo ťa niečo zaujíma, máš možnosť sa pýtať.

Pozorne počúvaj každé jedno slovo

Občas sa v návale eufórie môže stať, že akosi prestaneš vnímať človeka na druhej strane a prídeš o základné info.

Buď vnímavý, pozorne si vypočuj, čo žiada a vnímaj každé jedno slovo! Najlepšie je spomaliť aj pri zodpovedaní otázok, pretože je zrejmé, že hovoríš trochu rýchlejšie, pretože realizuješ telefonát, nie osobný pohovor.

Nájdi vhodné miesto

Ak sa chystáš robiť Skype pohovor na verejnom mieste, uisti sa, že si si vybral vhodné miesto. Si dosť obmedzený, pokiaľ ide o vhodné verejné priestory na rozhovory prostredníctvom Skype alebo inej platformy. Zapamätaj si, že nemôžeš mať príliš veľa hluku v pozadí (slúchadlá zablokujú hluk len pre teba, ale nie pre človeka na druhej strane). Preto budeš musieť minimalizovať šance na to, aby bol videohovor prerušený.

V prípade, že je pohovor realizovaný doma, je to určite ten najlepší nápad. Tvoj osobný priestor by mal byť čistý a uprataný! Vyber si miesto, v ktorom nie je príliš veľa rušivých elementov, je tam dobré osvetlenie a to najdôležitejšie – v pozadí nevisia žiadne nohavice alebo hromada šatstva!

Zatvor všetky appky a nerozptyľuj sa nimi

Toto je skutočnou alfou a omegou. Určite nechceš, aby ti počas hovoru prichádzali správy  od kamošov, ktorí v domnienke, že máš za sebou pohovor, sa začnú pýtať, ako si dopadol. Alebo ti začnú písať, aké plány majú na večer.

Preto nezabúdaj na to, aby si bol odhlásený z akýchkoľvek aplikácií na zasielanie správ a zatvoril všetky ostatné rušivé elementy, ktoré núka internet. V opačnom prípade, akékoľvek oznámenia, ktoré ti prídu, rozptýlia teba aj nadriadeného a obaja sa budete cítiť trochu nervózne.

To isté platí v prípade telefonického rozhovoru. Vieme, že máš nabitý spoločenský život, ale ani ty, ani tvoj budúci šéf neocení, že tvoj telefón vibruje každé tri minúty!

Zdroj: savethestudent.com