Vysoká škola sa nazýva aj škola života. Prvýkrát sa o seba musíš postarať úplne sám. Čakajú ťa nákupy, pranie a upratovanie izby, aby si nebol, na intráku známy svojim chaosom. A popritom sa máš sústrediť na známky, práce do školy a záverečné seminárky. Už teraz je toho nad tvoje schopnosti a zručnosti. Sám seba sa pýtaš, ako to mám všetko zvládnuť? My ti prinášame pár šikovných tipov, ako to celé prežiješ bez ujmy na zdraví. 

  1. Nevynechávaj prednášky a cviká 

Voľnosť, ktorú ti život bez rodičov prinesie ťa môže zlákať na blicovanie. Ale ver nám nie je to šťastná cesta. Veľa informácií sa dokáźeš naučiť z kníh a skrípt daného predmetu. Ale na prednáškach často odznejú informácie, ktoré ti pri skúškach môžu chýbať. Profesori odmeňujú poctivých študentov zákulisnými informáciami a tipmi, aké otázky môžu očakávať na testoch. Ak nemáš ochotného spolužiaka, čo sa s tebou o to podelí tak si nahratý. Preto sa ráno premôž a vstaň aj na tu pre teba najnudnejšiu prednášku.  

2. Nauč sa robiť dobré poznámky 

Zapisuj si informácie a poznatky, ktoré ti profesor zdelí v triede. Môžu ti pomôcť k dosiahnutiu lepšej známky. Zaznamenaj  si dôležité postrehy a témy, ktoré boli predmetom diskusie na hodine. Ale nezapisuj si úplne každé slovo, ktoré profesor povie. Budeš mať v poznámkach zmätok a chaos. Taký študijný materiál je ti pri skúške úplne na nič. Je dobré si písať stručné poznámky pomocou kľúčových slov, ktorých sa pri príprave budeš môcť chytiť.  

3. Usporiadaj si čas a priestor 

Počas štúdia zistí, kde sa ti učí a pracuje najlepšie. Či už je to kaviareň vedľa školy, internátna študovňa, knižnica alebo vlastná izba. Vytvor si príjemné študijné prostredie bez rušivých elementov. Lebo ak máš vytvorené pre teba príjemné okolie, tak vedomosti sa ti do hlavy dostanú rýchlejšie. Druhou časťou je organizácia času. Máš chaos v tom, aké úlohy máš kedy odovzdať? Tak si to zaznač do diára a urob si tzv. To do list a pomaly si to odškrtávaj. Nie len, že zo seba budeš mať dobrý pocit, koľko si toho urobil, ale ani na nič nezabudneš.  

4. Vylepši svoje zručnosti v písaní 

Počas školského roka dostaneš neskutočne veľa zadaní na seminárne a ročníkové práce. Ide ti z toho hlava vybuchnúť. Najťažšie je začať. Ale pri písaní si nechaj poradiť od skúsenejších spolužiakov, ktorí už majú čo to za sebou. Určite ti dajú pár tipov na relevantné zdroje, štýl písania a pomôžu ti aj s prípravou prezentácie. Postupne tomu prídeš na chuť aj sám a pôjde ti to ako po masle.  Ako sa vraví nikto múdry z neba nespadol. Po prvom neúspechu sa nevzdávaj a nedávaj písať práce za teba šikovnejším spolužiakom. Tieto zručnosti určite využiješ aj pri svojom prvom oficiálnom zamestnaní.  

5. Študuj inteligentne 

Medzi tvrdým memorovaním a inteligentným štúdiom je rozdiel. Tvrdá práca ti môže priniesť úspechy, ale inteligentné štúdium ti môže priniesť rovnaké výsledky za kratší čas a bez vynaloženého úsilia. Kľúčom k inteligentnému spôsobu učenia je využitie väčšiny tvojich zmyslov v kombinácií s širokou škálou študijných metód. To ti pomôže napratať viac informácií do hlavy a hlavne si ich aj zapamätať. Najprv zistí, aký typ študenta si a ktorá metóda ti najviac vyhovuje. Niekto má vizuálnu pamäť, niekto si zas skôr zapamätá veci, keď ich počuje. Čím viac štýlov učenia dokážeš skombinovať, tým rýchlejšie sa všetko naučíš a môžeš sa venovať zábave.  

Zdroj: studybreak.com 

PantaRhei.sk tipy pod stromcek