Si v poslednom ročníku, či už výšky alebo strednej školy? Rád by si vedel, ako vnímajú absolventov firmy a čo si žiadajú tvoji rovesníci? Prinášame ti pár faktov, aká je situácia za minulý rok.

Máš hlavu v smútku, že tvoja zábavná a bezstarostná etapa sa končí. Ale práve naopak. Život si pre teba pripravil nové výzvy a prekvapenia. A ty to ber ako pozitívum, nie ako strašiak. Firmy sú čím ďalej otvorenejšie absolventov, lebo dokážu do fungovania spoločnosti priniesť nový vietor. Ponúkni svojmu budúcemu zamestnávateľovi nadhľad a nové nápady. Mladá generácia je naklonená odvážnym riešeniam, je bezstarostná a to niekedy je pre firmu obrovským prínosom. Ale zas nebuď namyslený a nemaj nereálne požiadavky. Vždy si buď vedomý toho, čo dokážeš. Prezentuj svoje schopnosti a čo vieš ponúknuť, ale vnes do svojho prejavu trochu skromnosti. A zamestnávatelia pôjdu z teba do kolien.

A teraz sa pozrime na fakty, ako vníma trh absolventov škôl:

1. Každá 3 pracovná ponuka v roku 2018 bola vhodná pre čerstvých absolventov

2. 18% pracovných ponúk vyžaduje ukončené vysokoškolské vzdelanie

3. 51% z počtu ľudí, ktorí odchádzajú zo SR sú ľudia vo veku do 30 rokov

4. Najúspešnejší  zo študijných odborov, vzhľadom na možnosť absolventov sa zamestnať, je Informatika

5. Najvyššie platové očakávania majú absolventi Fakulty špeciálnej techniky

6. Dostupnosť absolventov na trhu práce klesá

7. Priemerný plat VŠ vzdelaného človeka s praxou do 1 roka je 1159 eur

8. Flexibilita absolventov je jednou z och najväčších výhod.

9. Absolventi sú ako čerstvý vietor, môžu podporiť súťaživosť, ktorá podporuje efektivitu a produktivitu v tíme.

10. Absolventi využívajú až do 18 zdrojov pri hľadaní práce.

11. Podľa výskumov Society of human resource management až 63 % výberových rozhodnutí urobia recruiteri v priebehu prvých 4,3 minút interview.

12. Ukážky práce absolventov počas VŠ pomôžu otestovať zručnosti kandidáta a zlepšiť predpovedanie jeho výkonu o 40 %.

13. Absolventi v roku 2018 najviac reagovali na pozíciu Administratívny pracovník.

Pri rozhodovaní, kde sa zamestnáš daj na svoje preferencie a sny. Budeš začínať ako junior, ale dokážeš sa veľa naučiť. Pamätaj začiatky sú ťažké, môžeš robiť dievča pre všetko. Teraz to môžeš vnímať nefér, ale každý nejako začínal. Do budúcnosti  dokážeš zúročiť každú jednu skúsenosť a za pár rokov budeš niekde úplne inde. Vytrvalosť robí majstrov.

Zdroj: profesia.sk