Si stredoškolák či vysokoškolák, odchádzaš z domu na internát do úplne iného mesta a nemáš z toho najlepšie pocity? Ničoho sa nemusíš báť! Internátny život zvládlo mnoho študentov. Aby sme ti to však o niečo uľahčili, pripravili sme si pre teba niekoľko tipov, s ktorými ten život na internáte bude o niečo jednoduchší.

Buď milí a komunikatívni

Buď milí a komunikatívni. Ani nevieš v akej veľkej miere ti tieto dve vlastnosti môžu pomôcť. Všímaj si ľudí okolo seba, milo sa usmieva a neboj sa im prihovoriť. Získaš tak nové priateľstvá ale i cenné kontakty. Ak si prvák, tak väčšina týchto ľudí bude od teba staršia a niečo už na intráku zažili. Môžeš tak od nich získať cenné rady, nabrať nové skúsenosti a v prípade otázok ti veľmi radi odpovedia. Najmä netreba byť uzavretý do seba.

Udržuj dobré vzťahy so susedmi a spolubývajúcimi

Dobré vzťahy so susedmi či spolubývajúcimi sú na nezaplatenie a preto si daj záležať na ich budovaní a udržovaní. Buď k svojim susedom ústretový. Nikdy nevieš, kedy budeš práve ty potrebovať pomoc, niečo požičať a podobne.

Nauč sa zvládnuť svoj time management

Tie časy, kedy mali rodičia nad tebou neustály dozor sú už preč a je len na tebe, ako naložíš so svojim časom. Nauč sa zvládať svoj time management a správne si zorganizuj čas. Nezabúdaj, že na internáte si najmä kvôli učeniu, no nie je to len o tom. Dopraj si čas aj na zábavu, oddych a mimoškolské aktivity.

Buď vynaliezavý

Táto vlastnosť sa ti veľmi zíde. Proste na internáte potrebuješ byť vynaliezaví a poradiť si s každým problémom. Je možné, že na izbe nenájdeš všetko tak, ako doma a mnoho vecí ti bude chýbať. Vtedy sa ukáže tvoja kreativita a to, ako sa dokážeš v danej situácii zachovať. Zohrievanie pizze na žehličke či varenie párkov v rýchlovarnej kanvici sú typickými príkladmi toho, ako si študenti dokázali poradiť.

Udržuj poriadok

Internátnu izbu za teba nik neuprace a preto nezabúdaj na udržiavanie poriadku. Nechceš predsa, aby to u teba vyzeralo ako v maštali. Rozdeľ si so spolubývajúcimi, kto bude čo robiť a ako často. Udržuj poriadok v izbe vždy tak, aby si sa nikdy nehanbil pozvať niekoho na návštevu.

Zdroj: collegemagazine.com